5 soovitust kuidas leida soodsaim elektripakett

Enne kütteperioodi algust tasuks enda elektritarbimine ja võimalikud valikud üle vaadata. Ostes odavamat elektrit, on tegelikult võimalik säästa märkimisväärselt. Suurem elektrikulu, suurem sääst. Nagu enamike asjadega tarbimisühiskonnas, on kõige mõistlikum endale kõik ise selgeks teha.

Elektrihind.ee võrdlusportaal annab viis soovitust, millele tähelepanu pöörata, kui sügis on käes.

1. Vali müüja ise

Kui sa ei ole ise teinud valikut, milliselt ettevõttelt elektrit osta, siis kasutad sa siiani üldteenust ja olenemata elektrimüüjast on sellisel juhul sinu elektrikulu valikutest kahjuks kõige kallim. Lõppkokkuvõttes tuleb sul elektri eest võib-olla kuni 30 protsenti rohkem raha välja käia võrreldes avatud turu fikseeritud, börsihinna- või kombineeritud pakettidega. Isegi kui elad korteris, kus elektriarved on üldjuhul küllaltki väiksed, on see siiski arvestatav rahakulu, mille saaksid ise mõne avatud paketiga liitudes lihtsalt vähendada.

2. Jälgi lepinguperioodi kestvust

Kui oled elektrimüüja valinud ise ja soovid seda vahetada, tuleks esmalt selgeks teha, millal praegune leping lõppeb. Saad lõpetada ka fikseeritud paketid ilma katkestamistasuta, kuid lõpetamiseks tuleks arvestada mõnekuise etteteatamisajaga. Tavaliselt uuendatakse leping fikseeritud perioodiga pakettide puhul automaatselt, kui selle kehtivus lõppeb. Et teada saada, kui pikalt peaksid ette planeerima, vaata enda leping üle või helista elektrimüüjale.

3. Võrdle pakkumisi

Iga sügisel on õige aeg võrrelda erinevaid elektrimüüjate pakkumisi. Selleks ongi loodud sõltumatu hinnavõrdlusportaal elektrihind.ee, kus erinevate pakkujate võrdlemine on võimalikult lihtsaks tehtud. Selleks on vaja sisestada aasta jooksul kulunud elektrienergia hulk, elupaiga tüüp ning see, kas kasutad ühe- või kahetariifset elektrit ning võrrelda oma praegust paketti olemasolevatega. Soovi korral on võimalik tulemusi filtreerida ka näiteks lepingu kestvuse või tootmisviisi jms järgi.

4. Muutuv või fikseeritud hind?

Fikseeritud lepinguga on elektrihind piiratud. See tähendab, et terveks lepinguperioodiks on elektri hind üks ja sama ning elektrihinna muutumine börsil ei mõjuta sinu elektriarvet kuidagi. Selle eeliseks on, et kui hind turul peaks oluliselt tõusma, ei pea suuremat arvet tasuma. Fikseeritud hinna miinuseks on aga jällegi see, et kui turuhind langeb, pole võimalik ka soodsamalt osta.

On raske soovitada, milline valik on kõige parem, aga viimase kahe aasta lõikes on muutuva hinnaga börsipaketid olnud soodsamad, kui enamik fikspakette. Samas ei pruugi see nii olla tulevikus.

Kui on oluline teada igakuiselt ja väga täpselt, kui palju elektri peale raha kulub, võiks iseenesest valida fikseeritud hinnaga paketi, ent kui on veidi ruumi laveerimiseks, tasuks kaaluda muutuvat paketti. Fikseeritud hinna puhul on küll täpne ülevaade igakuisest väljaminekust, ent odavama turuhinna korral pole jällegi võimalik säästa.

5. Hoia paar korda aastas silma peal

Kuigi oled kunagi sõlminud enda jaoks parima elektriostulepingu, ei tähenda see ilmtingimata, et see ka täna kõige sobivam oleks. Sügisperioodil tuleks elektrihinnad uuesti üle vaadata ja otsida enda jaoks parim pakkuja. Isegi kui elad korteris, võib vahe tulla päris korralik. Ka tarbimisharjumustel tasub silma peal hoida, pesta pesu nädalavahetuseti jms. Kellel on juba tunniarvesti, siis sellest saavad kõige enam kasu vaid need, kellel on võimalus elektri hinda pidevalt jälgida ning kes ka elektri tarbimist lähtudes sellest muudavad. Tasub arvestada ka, et kui on suurem öine tarbimine, siis seda tõenäolisemalt tasub kahetariifne pakett end ära.